Při výběru školky či školy neřešte módní trendy, radí maminka Monika Hauptvogel

29. 11. 2023  |  Pedagogické směry

Rozhovor o tom, jak náročné je vybrat inovativní školku, a co v tomto směru může nejvíc pomoci

733
čtení 3 minuty

Výběr inovativní školy či školky může být poměrně náročný proces. O tom, co může pomoci a jak vše probíhá, jsme si povídali s maminkou, která dala své děti do alternativní školky DaVinci v Dolních Břežanech.

Moniko, proč jste se rozhodli najít pro děti alternativní školku?

Chtěli jsme místo, kde bude menší skupina dětí a „učitelé“ tak budou mít čas se dětem věnovat, řešit jejich potřeby a situace, které v kolektivu vznikají. Také kde se budou děti rozvíjet situační hrou a kde dostanou dostatek svobody a prostoru. Nechtěli jsme školku, která zastává názor, že je potřeba děti zlomit a ukočírovat. Chápu, že když je ve třídě 20 dětí a jedna paní učitelka, tak se to musí nějak zvládnout, ale já to chci pro své děti jinak.

Jaké byly vaše požadavky? Co bylo nejdůležitější?

Malá skupina dětí různého věku. Svoboda hry a prostoru. Volnost. Nechat děti dělat věci samostatně a beze strachu, že si ublíží. Práce s individualitou. Rozvíjení dětí po všech stránkách. Milá komunikace, přirozené a laskavé nastavení pravidel. Žádné sekýrování, příkazy…žádní nadřízení a podřízení a vynucování si autority.

Jak jste zvládli hledání té pravé? A co vám ho nejvíc usnadnilo?

Manžel se několikrát potřeboval připravit na téma školství do politické debaty, tím pádem měl skutečně hodně informací. Upřímně si neumím představit, jak jinak bychom vše hledali a kolik času by nás to stálo. Bylo by skvělé mít vše na jednom místě, kde by se daly veškeré informace k možnostem vzdělávání a škol najít.

Jak moc byly pro vás při hledání školky důležité názory a zkušenosti ostatních rodičů?

Rozhodně jsme se ptali a zjišťovali. Neznali jsme zas až tolik lidí, kteří DaVinci navštěvovali, ale i těch pár zkušeností pro nás bylo velmi cenných a důležitých. Samozřejmě by ale bylo fajn při rozhodování těch názorů slyšet co nejvíc.

Co ještě vás při výběru ovlivnilo?

Krom výše uvedeného pro nás bylo důležité i prostředí a to, jak jsou vybaveny třídy, zahrada, jaké hračky a nástroje děti používají. DaVinci má tu ohromnou výhodu, že je od mateřské školy až po gymnázium, takže pak nedochází k velkým a zlomovým přechodům. Kolikrát vidím, že jsou děti třeba ve svobodné škole na prvním stupni, ale na druhý stupeň už musí do „klasické školy“, což pro ně může být velký šok. Tady, pokud děti budou chtít, mohou zůstat až do maturity.

Co nakonec rozhodlo o tom, že jste vybrali právě školku Da Vinci?

DaVinci splňovala všechny naše požadavky, které jsem popsala a ještě mnohem víc, jak vybavením celého areálu, skvělým jídlem, tak i náplní dnů a celkovým přístupem.

Jakou radu byste dala rodičům, které cesta k výběru té pravé školy či školky pro jejich děti teprve čeká?

Ať zjišťují, ptají se, dohledávají. Ať se nebojí školku či školu navštívit, popovídat si tam, projít si prostor. A hlavně, ať si sami v sobě ujasní, zda daná instituce je opravdu to pravé pro ně a jejich děti. Zda skutečně souzní s fungováním dané školky či školy. Je důležité nenechat se strhnout trendy, ale skutečně se rozhodovat za sebe. Třeba konkrétně DaVinci je opravdu opakem tradičního školství, což se mi líbí, ale není to určitě pro každého.

Podařil se výběr na první pokus, nebo už děti předtím chodily jinam?

Děti šly rovnou sem, nic jiného jsme ani nezkoušeli. DaVinci má vstupní rozhovory s rodiči, na základě kterých děti do školky přijímá. To oceňuji, protože to oběma stranám poskytne hodně informací a předchází se tak nedorozuměním. Před nástupem do školky navíc děti procházejí v květnu a v červnu pozvolným procesem adaptace, takže v září je pak nástup úplně hladký, klidný a láskyplný, a to jak pro děti, tak rodiče.

Jak dlouho teď do školky vaše děti chodí? Stále ji považujete za tu pravou?

Dcera chodí druhým rokem, od letoška je předškolačka. Syn nastoupil teď v září. Rozhodně ji považujeme za nejlepší volbu, jakou jsme mohli udělat.

Pokud i vy řešíte, jakou instituci pro své děti vybrat, podívejte se do našeho katalogu, kde najdete seznam českých inovativních škol i školek, které můžete filtrovat na základě vybraných kritérií.

Zdroj: Autorský článek

Zdroj foto: Se svolením Moniky Hauptvogel

foto autora
Autor
Milada K.

Milada se stará o vybudování magazínu Edumág, hledá zajímavá témata a inspirativní lidi v oblasti alternativního vzdělávání, píše články a rozhovory. Při práci se opírá o více než pětileté zkušenosti z redakční práce v různých internetových magazínech. Věří, že osvěta je prvním krokem ke změně.

Líbí se vám článek?
Sdílejte!

fgtwitterlinkedin

Co u nás
Najdete

Průvodce

Detailní informace o typech inovativního vzdělávání, praktického pomocníka, návody a postupy a slovníček nejběžnějších pojmů.

Katalog škol

Největší a nejkomplexnější katalog inovativních škol - snadné vyhledávání, možnosti filtrace, detailní informace.

O nás

Seznamte se s naším příběhem a týmem stojícím za portálem edunaco.

Eduna a Coco

Poznejte Edunku a albatrosa Coco a zjistěte, co vše pro vás vytvořili.

Máte nějaký nápad, prosbu, připomínku?
Chcete se zapojit?

Ať vám nic neuteče

Novinky, rady a tipy budeme zasílat na váš e-mail

Kliknutím na „Přihlásit odběr“ souhlasím se zpracováním osobních údajů.