Cestování s dětmi nás baví. A jde to i s minimálními náklady, říkají manželé Krajíčkovi

14. 8. 2023  |  Unschooling a worldschooling

Proč je cestování pro všechny děti, ale ne pro všechny rodiče? Jak na cestách ušetřit? A co je to housesitting a Workaway? Jsou tyto projekty vhodné pro rodiny? Nejen o tom se dočtete v následujícím rozhovoru

2036
čtení 7 minut

Tereza s Martinem hodně cestovali ještě předtím, než přišly děti. Po narození dcery Elišky si mysleli, že s výjezdy do zahraničí je na čas konec. Cestování jim ale chybělo a tak, když byly Elišce dva roky, vydali se s ní “na zkoušku” na Madeiru. „Mámou jsem moc ráda, ale sedět doma s dětmi mě nebavilo. Na cestách ale najednou byly ty každodenní činnosti mnohem zábavnější,” vypráví maminka Tereza o tom, jaké byly začátky. 

Když se pak narodil syn Jonáš, s cestováním už Krajíčkovi nečekali. Na podzim 2020 se znovu vydali na Madeiru. „Koupili jsme si jednosměrnou letenku, protože jsme neměli jasný plán, jak dlouho v zahraničí zůstaneme. Nakonec se z toho stala půlroční cesta po Madeiře a Kanárských ostrovech,“ vzpomíná Martin.

S manželi Krajíčkovými jsme si povídali o tom, jak cestování děti snášejí, díky jakým projektům lze cestovat nízkonákladově i proč podle nich zahraniční výjezdy rodině tak svědčí.

Cestujete opravdu hodně. Myslíte si, že cestování je pro všechny děti?

TK: Já si spíš myslím, že otázka je, zda je to pro všechny rodiče. Pokud to zvládá rodič, dítě se prostě přidá, a obzvlášť malé děti s tím nemívají vůbec problém. Pro ně změny nejsou nijak náročné. Když přijedeme na nové místo, často si zvykáme déle než ony.

Záleží to tedy na naladění dospělých. Neříkám, že žádný stres neprožíváme, ale snažíme se dobře plánovat, abychom byli v pohodě. A pak se to odráží i na dětech. A i když jsme se setkali s komplikacemi, například velkým zpožděním, nebo tím, že nás jednou kvůli restrikcím ani nepustili do letadla a museli jsme vymyslet náhradní plán, i to děti zvládly velmi dobře.

A co třeba nějaký pravidelný režim a spánek?

TK: Tohle jsme řešili mnohem víc, ještě než jsme začali s Eliškou cestovat. Na cestách jsme se pak přesvědčili o tom, že naše děti žádný speciální režim nepotřebují a že si prostě usnou, jak potřebují. A upřímně, zdaleka to není jen naše zkušenost. V rámci našeho projektu Žít s dětmi na cestách děláme rádi rozhovory s různými cestovatelskými rodinami a téměř vždy tam zazní to stejné, tedy že děti cestování zvládají skvěle.

Říkali jste, že využíváte různé dobrovolnické projekty, jedním z nich je i takzvaný housesitting. Můžete říct, o co jde a jak jste se k tomu dostali?

TK: Když jsme se vrátili z naší půlroční cesty po Madeiře a Kanárských ostrovech, říkali jsme si, jak to bylo skvělé a jak chceme cestovat i nadále. Ale už nebyly finance, takže jsme hledali způsoby, jak to udělat a objevili jsme právě housesitting a Workaway. A o co jde? Housesitting je hlídání domů nebo bytů a většinou i domácích mazlíčků v době nepřítomnosti majitelů. Když tedy lidé chtějí odjet na dovolenou a mají zvíře, tak právě díky housesittingu mohou domov opustit na libovolně dlouhou dobu a pozvat si domů „hlídače“, kteří se o vše postarají.

Tento koncept je na západě už velmi rozšířený, obzvlášť ve Velké Británii, v USA a Austrálii funguje dlouhou dobu. Pro majitele je to výhodné, protože nemusí za hlídání domácích mazlíčků platit a pro hlídače je to skvělé v tom, že mají zadarmo ubytování. Samozřejmě jsou tam ještě nějaké další předpoklady, například láska ke zvířatům. To je ale třeba pro nás bonus, protože máme zvířata rádi. Navíc to většinou není jen tak ledajaké ubytování. Přes Airbnb nebo Booking často najdete jen takové ty klasické apartmány, hotely, ale tady bydlíte přímo u místních, takže vidíte, jak se v dané oblasti žije a máte ubytování perfektně vybavené. Někdy od hostitelů dostanete k dispozici i jejich auto.

MK: Další výhodou je, že člověk je s místními mnohem víc v kontaktu. Potkáte se s hostiteli na začátku housesittingu, kdy vám předají dům a zvířata a vše ukážou a vysvětlí. I během doby hlídání spolu komunikujete. Díky tomu máte šanci danou zemi a její kulturu poznat mnohem lépe.

Můžete našim čtenářům doporučit přímo nějaký portál?

TK: My máme dobré zkušenosti s webem TrustedHousesitters. Vyhovuje nám tam, že si můžeme vyfiltrovat nabídky, které jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Na TrustedHousesitters je takových nabídek docela dost - přibližně jedna třetina.

Jak dlouho trvá, než člověk takový housesitting sežene? Zájemců je asi hodně...

TK: Záleží na tom, jak atraktivní je to lokalita. Pokud někoho láká si to vyzkoušet, tak pro začátek doporučujeme jet třeba do Velké Británie, kde je nabídek housesittingu hodně. Člověk může pobývat ve skvěle vybaveném domě s minimálními náklady v zemi, která není zrovna levná. Mnoho nabídek se objevuje také třeba ve Francii, takže i tam jsou docela velké šance housesitting sehnat.

Jakmile chcete nějakou žádanější lokalitu, například na jihu Evropy, blízko pláže, tak tam už je potřeba rychle reagovat a také mít dobře napsaný profil, aby hostitele zaujal. Ale i v atraktivní lokalitě je šance sehnat housesitting. My jsme třeba strávili sedm týdnů na Tenerife. Byl to dokonce náš první housesitting. Nahrávalo nám to, že šlo o last minute nabídku a my jsme zrovna byli na vedlejším ostrově La Palma.

Výhodou je, když máte dobré reference. Na Trustedhousesitters je možné mít i externí reference, které vám může napsat kdokoli, kdo vás dobře zná.

Dále vyjíždíte i přes Workaway...

TK: Ano, to jsou dobrovolnické projekty, kde člověk výměnou za práci dostane ubytování, případně i stravu zdarma. A rozhodně to jde i s dětmi. Na Workaway je možné si vyfiltrovat projekty, které přijímají i rodiny s dětmi. Pak je samozřejmě dobré i mezi nimi pečlivě vybírat, aby projekt nám i dětem vyhovoval.

MK: My jako rodina dáváme přednost variantě bez stravy, kdy denně stačí méně hodin práce. Rádi trávíme čas venku, a tak si vybíráme různé permakulturní, ekologické projekty. Já se často také zapojuji do stavebních prací - například jsem takto pomáhal budovat komunitní centrum pro domškoláky na Gran Canaria. Nicméně pro někoho může být zajímavý i babysitting. Často jsou na Workaway i rodiny s dětmi, které hledají někoho ve stylu au-pair. Když na to mají ubytovací kapacitu, rádi uvítají i další rodinu a ocení pomoc s dětmi a s domácností.

TK: U Workaway, stejně jako u housesittingu, je fajn si předem zavolat a ujasnit si, jaké jsou naše představy a jaké představy hostitelů a zda se v nich potkáváme.

Můžete přiblížit, jak je to u těchto dobrovolnických projektů s náklady? Co všechno si musíte platit?

 TK: Velkou výhodou housesittingu i Workaway jsou právě minimální náklady. Neplatíte za ubytování a hradíte si pouze dopravu na místo a zpět. Dále záleží na tom, jak si nastavíte fungování na místě. My třeba nevyhledáváme klasické turistické atrakce ani restaurace, a tak jsou naše náklady na cestách často srovnatelné s náklady doma. Náš projekt se jmenuje Žít s dětmi na cestách i proto, že si na cestách užíváme života “jako doma”.

Cestovali jsme i do drahých zemí jako je Švýcarsko, Skotsko či Francie a byli jsme překvapení, že se tam dalo často nakoupit za stejnou, a někdy dokonce nižší cenu než u nás doma. V Česku je opravdu draho.

MK: Samozřejmě ne všechny obchody jsou levné, ale díky kontaktu s místními má člověk výhodu, protože mu mohou doporučit, kam chodit nakupovat.

TK: Náklady nám snižuje i to, že si nemusíme půjčovat auto z autopůjčovny, protože zatím vždy jsme od hostitelů dostali zdarma k dispozici to jejich.

V čem podle vás dětem cestování nejvíc svědčí?

TK: Na cestách se setkávají se spoustou nových situací a učí se na ně reagovat. Řekla bych, že jsou díky tomu flexibilnější a jen tak něco je nerozhází. Také berou zcela přirozeně kulturní odlišnosti. Navíc nás vidí, že běžně používáme cizí jazyky a dává jim to smysl.

MK: Chceme hlavně dětem i sobě poskytnout dostatečně pestré prostředí, a to nám v současné době dává právě cestování a zapojování se do různých smysluplných projektů. To je hlavní důvod, proč to děláme.

TK: Zároveň musím říct, že když člověk takhle hodně cestuje a vidí všechny ty zajímavé projekty a místa, hodně se mu přeskládají hodnoty a představy o tom, jak by on sám chtěl žít. A možná třeba zjistí, že to, co si tak dlouho budoval, ho vlastně úplně nenaplňuje. My sami jsme toho příkladem. V Česku jsme si postavili krásné bydlení, ale neusadili jsme se tam. Cestování nás ohromně baví a naplňuje. To ale na druhou stranu neznamená, že tak budeme žít pořád. Možná nám děti za čas řeknou, že potřebují být na jednom místě, a tak se tomu pak přizpůsobíme. Ale zatím jsme takhle spokojeni všichni.

O nás

Jsme Tereza a Martin Krajíčkovi, rodiče 6leté Elišky a 3letého Jonáše. V projektu Žít s dětmi na cestách inspirujeme rodiče k tomu, že cestovat se dá i s těmi nejmenšími a že cestování vůbec nemusí být drahé. Ukazujeme možnosti, jak cestovat s minimem nákladů a maximem zážitků díky projektům Workaway a house-sitting. Baví nás objevování autentických míst bez davů turistů. Jsme příznivci pomalého cestování. Nesnažíme se navštívit co nejvíce zemí a turistických atrakcí za co nejkratší dobu.

FB stránka: https://www.facebook.com/zitsdetminacestach

FB skupina: https://www.facebook.com/groups/zitsdetminacestach

YouTube: https://www.youtube.com/@zitsdetminacestach

Web: https://zitsdetminacestach.cz


Zdroj: Autorský článek

Zdroj foto: Archiv manželů Krajíčkových (se svolením)

foto autora
Autor
Milada K.

Milada se stará o vybudování magazínu Edumág, hledá zajímavá témata a inspirativní lidi v oblasti alternativního vzdělávání, píše články a rozhovory. Při práci se opírá o více než pětileté zkušenosti z redakční práce v různých internetových magazínech. Věří, že osvěta je prvním krokem ke změně.

Líbí se vám článek?
Sdílejte!

fgtwitterlinkedin

Co u nás
Najdete

Průvodce

Detailní informace o typech inovativního vzdělávání, praktického pomocníka, návody a postupy a slovníček nejběžnějších pojmů.

Katalog škol

Největší a nejkomplexnější katalog inovativních škol - snadné vyhledávání, možnosti filtrace, detailní informace.

O nás

Seznamte se s naším příběhem a týmem stojícím za portálem edunaco.

Eduna a Coco

Poznejte Edunku a albatrosa Coco a zjistěte, co vše pro vás vytvořili.

Máte nějaký nápad, prosbu, připomínku?
Chcete se zapojit?

Ať vám nic neuteče

Novinky, rady a tipy budeme zasílat na váš e-mail

Kliknutím na „Přihlásit odběr“ souhlasím se zpracováním osobních údajů.