Co je to svobodná demokratická škola? A jak náročné je ji založit?

22. 9. 2023  |  Pedagogické směry

Sehnat budovu a finance, vybrat pedagogy, nastavit školné a rozpočet. To je jen několik málo bodů, které musí v Česku vyřešit zakladatelé soukromých škol. Tento proces nám podrobněji popsala RNDr. Lenka Vašíčková ze školy Leela v západočeské Plané.

2446
čtení 4 minuty

Představte si školu, kde děti mohou být samy sebou, kde nemusí sedět v lavicích. Učení tam není stres a dítě má právo na chybu. Představte si školu, kde děti přirozeně rozvíjí svůj potenciál podle svého tempa a po škole nemusí psát domácí úkoly, kde se učí na základě vnitřní motivace a kde děti nejsou srovnávány. Takhle to vypadá ve svobodné demokratické škole Leela. Pokud se vám tato představa líbí, ale ve vašem okolí se žádná podobná nevyskytuje, přečtěte si rozhovor se zakladatelkou Leely o tom, co všechno založení takové školy obnáší.   

Jste svobodná demokratická škola. Co si pod tím má člověk představit a proč jste zvolili zrovna tento koncept?  

Základem naší školy je sebeřízení, což znamená, že každé dítě se může svobodně rozhodnout, co, kdy, s kým a jak dlouho bude dělat, a tím se učí. Dětem jsou nabízeny lekce a je zcela na nich, zda se jich zúčastní, či stráví chvíle (nebo celý den) po svém. Zodpovědnost za vzdělávání je tedy na dětech, dospěláci pouze zajišťují připravené prostředí. Proto říkáme, že je škola svobodná.  

Demokratická je pak z toho důvodu, že děti se účastní samosprávy školy, tedy spolurozhodují o pravidlech a celkovém fungování. Ve skutečnosti ale naše hlasování není demokratické (většina vyhraje), ale sociokratické, kdy se přihlíží k názoru a potřebám každého. Děti i dospěláci mají po jednom hlasu. Nepřemýšleli jsme nad tím, jaký koncept pro školu zvolit. Měli jsme představu vzdělávání pro naše vlastní děti, a jelikož nám ho nabídka škol v našem regionu nenabízela, rozhodli jsme si školu založit sami.  

Jak dlouho trval proces od nápadu po otevření školy dětem?  

Nápad vznikl na jaře roku 2021. Pro školní rok 2021/2022 jsme založili malou skupinku pro domškoláky a předškolní děti, takový pilotní projekt. Během tohoto roku jsme usilovně pracovali na budově školy. Jejímu majiteli jsme nabídli součinnost s přípravami, jak papírově, tak aktivním zapojením zakladatelů a rodičů do rekonstrukce prostor školy. Bohužel, i přes všechny snahy, nebyla budova dokončena včas. Pro rok 2022/2023 a nynější 2023/2024 jsme zvolili komunitní verzi. Děti jsou zapsány pod Svobodnou lesní mateřskou školou a základní školou Ráj. Nyní opět usilujeme o zapsání do rejstříku, které by mělo být platné od září 2024.  

Pro zapsání do rejstříku vám tedy chybí jen budova? 

Přesně tak. Budova je velká potíž, na níž jsme prozatím ztroskotali nejen my. Podmínky jsou zatím velmi přísné. Výška stropu musí být minimálně tři metry, lépe vyšší. Počty sociálních zařízení jsou skutečně enormní a vše rozdělené - dívky, chlapci, pedagogové, pedagožky, pro paní do jídelny, dále pro sociální zařízení pro děti z MŠ a WC pro "učitelky" v MŠ. Různé rozměry chodeb a schodišť. Umyvadla v každé učebně. Je toho opravdu hodně. 

Nyní se naštěstí schvaluje změna podmínek pro uznání budovy jako školského zařízení, což by nám mohlo velmi pomoci.  

A co ostatní podmínky pro zapsání do rejstříku? Dovedu si představit, že pro demokratickou školu by to mohla být celkem výzva... 

Upřímně ani ne. Vypsat všechny potřebné dokumenty pro MŠMT není žádný problém. Mohlo by se zdát, že jednání s úřady bude náročné, ale ať již na Tachovsku, tak v Plzni na kraji či v Praze na MŠMT jsme se setkali s velmi vstřícnými lidmi a vždy se nám snažili pomoci, a za to jsme vděční. 

A jak se vám dařilo a daří shánět finance? 

Finance snadné nejsou, snažíme se oslovovat sponzory, někdy býváme úspěšní. Bilancujeme mezi co nejnižším školným a nutností pokrýt potřeby dospěláků na plat a samozřejmě provozní náklady.  

Výše školného je na žáka 4200 Kč na měsíc (první dítě), druhé dítě 3500 Kč. Na základě čeho jste ho stanovili?  

Měsíční částka školného vycházela a byla inspirovaná ostatními (rejstříkovými) svobodnými školami, brali jsme ohled i na lokalitu. Finální výše loňského školného byla stanovena v první řadě pro rejstříkovou školu, proto bylo nezbytné v letošním školním roce přistoupit na jeho mírné zvýšení.  

Podle čeho jste vybírali pedagogy?  

Budoucí dospěláci (průvodci, učitelé) nejprve prošli velmi nepříjemným a dlouhým dotazníkem, který byl zaměřený na jejich pochopení principů školy. Kdo “prošel”, byl pozván na pohovor a zde se vybíralo. Hlavním faktorem byl soulad s vizí školy.  

Kolik máte na tento rok přihlášeno dětí? Naplnili jste kapacitu?  

I s předškolními dětmi máme cca 36 dětí, další děti jsou ještě ve fázi přijímacího řízení. Kapacita nynější budovy již neumožňuje velkou expanzi. Přesto bychom rádi ještě minimálně 4 školáky přivítali.  

Takže je ve vašem okolí o tento typ vzdělávání zájem? 

Řekla bych, že Tachovsko ještě na sebeřízené vzdělávání není zcela připravené. Zájem mají především rodiče ještě malých dětí, které nejsme schopni přijmout. Ale ony dorostou.  

Zdroj: Autorský článek

Zdroj foto: Se svolením Lenky Vašíčkové

foto autora
Autor
Milada K.

Milada se stará o vybudování magazínu Edumág, hledá zajímavá témata a inspirativní lidi v oblasti alternativního vzdělávání, píše články a rozhovory. Při práci se opírá o více než pětileté zkušenosti z redakční práce v různých internetových magazínech. Věří, že osvěta je prvním krokem ke změně.

Líbí se vám článek?
Sdílejte!

fgtwitterlinkedin

Co u nás
Najdete

Průvodce

Detailní informace o typech inovativního vzdělávání, praktického pomocníka, návody a postupy a slovníček nejběžnějších pojmů.

Katalog škol

Největší a nejkomplexnější katalog inovativních škol - snadné vyhledávání, možnosti filtrace, detailní informace.

O nás

Seznamte se s naším příběhem a týmem stojícím za portálem edunaco.

Eduna a Coco

Poznejte Edunku a albatrosa Coco a zjistěte, co vše pro vás vytvořili.

Máte nějaký nápad, prosbu, připomínku?
Chcete se zapojit?

Ať vám nic neuteče

Novinky, rady a tipy budeme zasílat na váš e-mail

Kliknutím na „Přihlásit odběr“ souhlasím se zpracováním osobních údajů.