Podpora spolupráce a dostatek času na zábavu. Proč má Finsko nejlepší vzdělávací systém na světě?

13. 11. 2023  |  Vzdělávání budoucnosti

V době technologií a snadno dostupných informací většina českých (ale i mnoho zahraničních) škol stále požaduje, aby děti memorovaly fakta z učebnic. Málokdo už se ale ptá, zda tyto informace budou v životě skutečně potřebovat. Finsko to má nastavené úplně jinak.

876
čtení 3 minuty

Finsko je považováno za třetí nejvzdělanější zemi na světě, vede v žebříčku míry dokončení středních škol a tamní vzdělávací systém se ve studii Global Competitive Světového ekonomického fóra umístil na prvním postu. V čem tkví tajemství jejich úspěchu?

Schválně se sami vraťte do dětství a zamyslete se nad tím, jak často jste přemýšleli o tom, zda upotřebíte všechno to učivo, které vám ve škole nutili? Finsko se nyní rozhodlo toto ve svém vzdělávacím systému změnit a zavést modernizaci hodnou 21. století. Místo hodin fyziky, matematiky, literatury, dějepisu nebo zeměpisu zavedlo speciální přístup, opravdu využitelný v praxi. Vítejte ve výuce založené na fenoménech.

Fenomén znamená, že místo toho, aby se žáci učili klasickou fyziku (nebo jakýkoli jiný předmět), mají možnost vybrat si jevy ze svého reálného okolí, například z oblasti počasí, médií, technologií nebo nadnárodních organizací, přičemž tyto jevy pak studují interdisciplinárně. Funguje to tak, že například student, který si zvolil odborný předmět „kavárenské služby“, jej bude studovat prostřednictvím prvků matematiky, jazyků, psaní a komunikačních dovedností. Dalším příkladem je Evropská unie, která zahrnuje ekonomii, jazyky, zeměpis a historii zúčastněných zemí.

Výuka probíhá prezenčně i online, přičemž se klade velký důraz na přínosné využití technologií a internetu prostřednictvím procesu eLearningu. V procesu učení mohou studenti spolupracovat se svými vrstevníky a učiteli skrze sdílení informací a společné zkoumání.

Namísto tradičního stylu výuky, kdy studenti sedí v lavicích a píšou si každé slovo učitele, to ve Finsku funguje jinak. Výchozím bodem výuky je takzvaný konstruktivismus, v němž jsou žáci považováni za aktivní tvůrce učebního procesu. Z hlediska výuky je tento styl velmi přínosný a vyplatí se i učitelům. Někteří učitelé, kteří již tento styl ve své práci zavedli, dokonce tvrdí, že už by se k tomu starému nemohli vrátit.

Vzdělávání dle věku dítěte

Než dítě nastoupí do základní školy, absolvuje předškolní vzdělávání, které je bezplatné a trvá jeden rok. V této době se děti věnují venkovním aktivitám a učí se základním dovednostem, například čtení.

Povinná školní docházka dětí trvá od 7 do 16 let. Jejím cílem je pomoci žákovi stát se zodpovědným člověkem a poskytnout mu důležité dovednosti a znalosti, které v životě potřebuje.

Po ukončení základního vzdělání se žáci mohou rozhodnout pro odborné nebo všeobecné vzdělání. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že odborné vzdělání poskytuje studentům základní dovednosti potřebné v oboru, který si vybrali, a to tak, že je prostřednictvím smlouvy o odborném výcviku nebo učňovské smlouvy přidělí na pracoviště.

Na nejvyšší úrovni se akademické instituce dělí na univerzity aplikovaných věd a běžné univerzity. Na běžných univerzitách lze bakalářský program absolvovat za tři roky, zatímco magisterský program za dva roky. Na univerzitách aplikovaných věd lze tituly dokončit za 3,5 až 4,5 roku.

Finský vzdělávací systém přehledně

- Je plně hrazen státem.

- Učitelé ve Finsku stráví výukou žáků ve třídě přibližně 4 hodiny denně. Každý týden stráví 2 hodiny prací na svém profesním rozvoji.

- Každý finský učitel má magisterský titul.

- Učitelé, právníci a lékaři mají ve Finsku stejné postavení.

- Finský systém známkování navrhují sami učitelé. Učení a výkony žáků jsou hodnoceny individuálně bez použití standardizovaných testů a zkoušek.

- Jedinou povinnou zkouškou, kterou studenti ve Finsku skládají, je test v 16 letech.

- Studenti ve Finsku tráví ve škole pouze 20 hodin týdně.

- Finští studenti mají možnost učit se ve školách různé nové věci, například poezii, hudbu, umění, průmyslové práce a pečení.

- Od finských studentů se vyžaduje méně domácích úkolů.

- Finští studenti ovládají dva až tři jazyky.

- Ve školách je podporována více spolupráce než soupeření.

- Finským studentům jsou nabízeny speciální služby v souladu s jejich požadavky a potřebami.

- Ve Finsku platí, že když se žák 45 minut učí ve škole, může se 15 minut věnovat volnočasovým aktivitám nebo hrám.

- Finské školy podporují a rozvíjejí vztah mezi učitelem a žákem.

- Nástupní plat učitelů se pohybuje kolem 2400 dolarů měsíčně.

Kromě toho Finsko nabízí bezplatné vzdělání pro studenty pocházející z Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP).  

Zdroj: Curiousmindmagazine.com

Zdroj foto: Unsplash

foto autora
Autor
Milada K.

Milada se stará o vybudování magazínu Edumág, hledá zajímavá témata a inspirativní lidi v oblasti alternativního vzdělávání, píše články a rozhovory. Při práci se opírá o více než pětileté zkušenosti z redakční práce v různých internetových magazínech. Věří, že osvěta je prvním krokem ke změně.

Líbí se vám článek?
Sdílejte!

fgtwitterlinkedin

Co u nás
Najdete

Průvodce

Detailní informace o typech inovativního vzdělávání, praktického pomocníka, návody a postupy a slovníček nejběžnějších pojmů.

Katalog škol

Největší a nejkomplexnější katalog inovativních škol - snadné vyhledávání, možnosti filtrace, detailní informace.

O nás

Seznamte se s naším příběhem a týmem stojícím za portálem edunaco.

Eduna a Coco

Poznejte Edunku a albatrosa Coco a zjistěte, co vše pro vás vytvořili.

Máte nějaký nápad, prosbu, připomínku?
Chcete se zapojit?

Ať vám nic neuteče

Novinky, rady a tipy budeme zasílat na váš e-mail

Kliknutím na „Přihlásit odběr“ souhlasím se zpracováním osobních údajů.