Jak využít AI v lesní školce aneb Mezi buky, bajty a bity

28. 8. 2023  |  Vzdělávání budoucnosti

Je les jako učebna? Rozhodně! Lesní pedagogika, která představuje skvělou kombinaci tělesného rozvoje, kreativity a pozorování přírody, nabývá čím dál více na popularitě. Ale co kdybychom tento přírodní vzdělávací systém propojili s umělou inteligencí (AI)?

462
čtení 2 minuty

Ne, nemluvím o tom, že bychom malé školáky zaplavili hromadami strojů a kódů. Spíše o tom, jak můžeme vytvořit harmonii mezi bytostmi z masa a kostí a bytostmi z bajtů a bitů. Připravte se na exkurzi do světa, kde se děti s radostí vrhají do blátivé louže, zatímco AI jim s úsměvem podává ručník.

Lesní pedagogika klade důraz na praktické učení a interakci s přírodou. Tak co kdyby AI mohla být dalším partnerem v tomto dialogu? Sice umělá inteligence nedokáže sbírat šišky ani stavět budky pro ptáky, nicméně může poskytnout informace, odpovídat na otázky, dokonce i vyprávět příběhy o lese a jeho obyvatelích. A co víc, může to dělat kreativně, s ohledem na každé jednotlivé dítě, svým vlastním, unikátním stylem.

Představte si klasickou scénu z lesní školky: Děti se shromažďují kolem ohně a čekají na své oblíbené vyprávění příběhů před poledním odpočinkem. Tentokrát jim však příběh nevymýšlí dospělák. Místo toho si děti vymyslí postavu, místo nebo téma a AI jim vygeneruje příběh na míru. To je mimořádný způsob, jak podporovat kreativitu a imaginaci. Každý den nový příběh, každý den nová dobrodružství.

AI může být také užitečná pro zodpovězení nekonečných „Proč?“ otázek, které děti tak rády pokládají. „Proč jsou listy na stromě zelené?, „Jak roste houba?“ nebo „Proč ptáci zpívají?“. S použitím AI je možné dětem poskytnout přesné odpovědi na vše, co je zajímá.

AI navíc může sloužit jako užitečný pomocník i pro průvodce ve školce. Mohla by zautomatizovat některé z rutinních úkolů, jako je plánování aktivit nebo sledování pokroků jednotlivých dětí, což by průvodcům dalo více času na to, co dělají nejlépe: učení, podpora a inspirace dětí.

Kombinace lesní pedagogiky a generativní AI tedy nabízí fascinující možnosti. Pokud je používáme moudře a s respektem k oběma „živlům“, můžeme obohatit vzdělávání dětí a zároveň podporovat jejich vztah k přírodě i k technologiím. To je skutečná výzva pro 21. století: najít harmonii mezi buky a bajty, mezi blátem a bity. A věřím, že to dokážeme.

Zdroj: Autorský článek

Zdroj foto: Unsplash

foto autora
Autor
Vítek

Vítek je studnicí nápadů, kterými prvotní myšlenku založení portálu neustále rozvíjí a posouvá na nové úrovně. Stará se o strategické řízení a chod celého projektu. Všichni u něho mají otevřené dveře a rád s lidmi řeší nové nápady.

Líbí se vám článek?
Sdílejte!

fgtwitterlinkedin

Co u nás
Najdete

Průvodce

Detailní informace o typech inovativního vzdělávání, praktického pomocníka, návody a postupy a slovníček nejběžnějších pojmů.

Katalog škol

Největší a nejkomplexnější katalog inovativních škol - snadné vyhledávání, možnosti filtrace, detailní informace.

O nás

Seznamte se s naším příběhem a týmem stojícím za portálem edunaco.

Eduna a Coco

Poznejte Edunku a albatrosa Coco a zjistěte, co vše pro vás vytvořili.

Máte nějaký nápad, prosbu, připomínku?
Chcete se zapojit?

Ať vám nic neuteče

Novinky, rady a tipy budeme zasílat na váš e-mail

Kliknutím na „Přihlásit odběr“ souhlasím se zpracováním osobních údajů.