Demokratické školství: Když děti rozhodují o svém učebním plánu

11. 9. 2023  |  Vzdělávání budoucnosti

Některé revoluce se neodehrávají na ulicích, ale v tichu učeben. V průběhu let jsem se potkal s řadou školních systémů, ale málokteré z nich mě překvapily tak, jako demokratické školství. Představte si svět, kde děti mají skutečné slovo, kde je věk jen číslo a kde se přirozeně učí žít. To je svět demokratických škol.

741
čtení 2 minuty

Pojem „demokratické školství" ve vás možná evokuje obrazy zastaralých školních lavic a přísných učitelů, nicméně opak je pravdou. Demokratické školství je systém, který své studenty bere vážně - jako rovnocenné členy komunity, kteří mají právo rozhodovat o tom, co a jak se budou učit. To znamená, že zde neexistují žádné povinné předměty, žádné standardizované testy, žádné hodnocení. Místo toho mají děti svobodu zkoumat, tvořit a učit se podle svých vlastních pravidel. 

Zní vám to jako utopie? Tato metoda vzdělávání se už osvědčila v řadě škol po celém světě. Například ve škole Summerhill v britském Leistonu, podobně jako v dalších podobných školách, studenti sami rozhodují o tom, co, kdy a jak se budou učit. Není zde žádná jednotná struktura ani plán, místo toho mají žáci prostor rozvíjet svou individualitu, kreativitu a autonomii. 

Podpora kreativity i kritického myšlení 

Přestože se může zdát, že tento přístup ke vzdělávání je chaotický nebo nedisciplinovaný, praxe ukazuje opak. Ve skutečnosti jsou studenti v demokratických školách často mnohem více do procesu učení zapojeni, neboť se mohou aktivně účastnit rozhodovacích procesů a mají příležitost sledovat své vlastní zájmy a cíle. 

Tradiční školní systémy na druhé straně často bohužel v přípravě studentů na realitu života v 21. století selhávají. Ve světě, který se rychle mění a kde jsou kladeny vysoké požadavky na kreativitu, kritické myšlení a sociální dovednosti, může být školství, jak ho dnes známe, příliš omezující a neflexibilní. 

Respektující přístup 

Demokratické školství přináší nový pohled na to, co vzdělávání může být. Je to přístup, který respektuje děti jako samostatné jedince s vlastními názory, zájmy a cíli. Je to systém, který povzbuzuje studenty, aby se stali aktivními, zodpovědnými a samostatnými občany. A v konečném důsledku, je to metoda vzdělávání, která může pomoci připravit naši mládež na svět, který je stále nejistější a náročnější. 

Jistě, demokratické školství není pro každého. Ale jako společnost bychom měli otevřeně diskutovat o tom, jak by mělo ideální vzdělávání vypadat a jaký druh školství nejlépe připraví naše děti na budoucnost. A v této diskusi by demokratické školství mělo mít své pevné místo. Protože, jak už řekl americký filozof John Dewey, „Pokud neumožníme mladým cvičit si svá občanská práva a povinnosti, demokracie zanikne. Nebo, co je ještě horší, stane se prázdnou frází." A to je něco, co si nemůžeme a dovolit. 

Zdroj: Autorský článek 

Zdroj foto: Unsplash 

foto autora
Autor
Vítek

Vítek je studnicí nápadů, kterými prvotní myšlenku založení portálu neustále rozvíjí a posouvá na nové úrovně. Stará se o strategické řízení a chod celého projektu. Všichni u něho mají otevřené dveře a rád s lidmi řeší nové nápady.

Líbí se vám článek?
Sdílejte!

fgtwitterlinkedin

Co u nás
Najdete

Průvodce

Detailní informace o typech inovativního vzdělávání, praktického pomocníka, návody a postupy a slovníček nejběžnějších pojmů.

Katalog škol

Největší a nejkomplexnější katalog inovativních škol - snadné vyhledávání, možnosti filtrace, detailní informace.

O nás

Seznamte se s naším příběhem a týmem stojícím za portálem edunaco.

Eduna a Coco

Poznejte Edunku a albatrosa Coco a zjistěte, co vše pro vás vytvořili.

Máte nějaký nápad, prosbu, připomínku?
Chcete se zapojit?

Ať vám nic neuteče

Novinky, rady a tipy budeme zasílat na váš e-mail

Kliknutím na „Přihlásit odběr“ souhlasím se zpracováním osobních údajů.